Veritabanı Güvenliği ve Veri Maskeleme

Veritabanı Güvenliği ve Veri Maskeleme

2017 de konuşmaya başladığımız Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVK Kanunu”) 2018 de de  en çok konuşulan konuları arasında yer almaya devam edecek . KVK Kanunu ile kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir.

BeyazNet’in bu yıl ikincisini düzenlemiş olduğu “Bilişim Güvenliği Günlerinde” tam gün KVK Kanunu detaylarıyla konunun uzmanları özelinde anlatıdı ve farklı panellerde tartışıldı. 

BMR Turkey  Database Teknoloji Danışmanı tarafından “Database Güvenliği ve Database Maskeleme” sunumu yapılarak, Kamu ve Özel sektör Bilgi İşlem ve Güvenlik Yöneticilerine ürün ve çözüm seçiminde dikkat etmeleri gereken detay ve faydalar anlatıldı.

Özellikle, ulusal ve uluslararası yasalara (KVKK, PCI DSS, HIPPAA vb gibi) düzenlemelere uyum sağlayacak kurum ve kuruluşların,  ürün ve çözümlerinin test - geliştirmesinde veya alt yüklenici kullanımında veri sağlandığı durumlarda tercih edilen “Data Maskeleme” yöntemi ile gerçek bilgiler hayali bilgilerle değiştirilerek görselleştiriliyor.

Dinamik ve statik yapılan maskelemenin  birden fazla veritabanını aynı anda destekleyebilmesi önemli bir avantaj olarak öne çıkıyor.
 

Tele.com.tr, devamını okumak için tıklayınız!

p_1 p_3 p_4 p_5 p_6 p_7